Věnujte zdraví, péči i krásu s DÁRKOVÝMI POUKAZY brandýské nemocnice!Více informací

Cítíte občasné brnění prstů nebo necitlivost v nich? Může jít o syndrom karpálního tunelu. Kdy je nutná operace?

Karpali tunely_1.png

Syndrom karpálního tunelu je velice rozšířené neurologické onemocnění, jehož příčinou bývá hlavně chronické přetěžování zápěstí nebo dlouhodobé vystavování zápěstí tlaku. Pokud se vám častěji stává, že cítíte nepříjemnou bolest v prstech ruky či brnění, jde o první příznaky, které je třeba řešit. Svěřte se do rukou našeho ortopedického týmu, který se kromě řady dalších zákroků specializuje na operaci syndromu karpálního tunelu.

9.10.2024 00:10

Karpalni tunely_2.png

Jak poznat, že jde o syndrom karpálního tunelu?

Syndrom karpálního tunelu vzniká tlakem v zúženém prostoru zápěstí na tzv. středový nerv, který zajišťuje citlivost a pohyblivost části ruky, především v oblasti palce, prostředníčku a ukazováčku. Člověk pak v důsledku toho pociťuje občasné mravenčení, pálení a bolest prstů, které se zhoršují hlavně v noci, kdy ruka není nijak namáhaná. Často se objevují také problémy s jemnou motorikou a bojujeme s pocitem "nešikovnosti" v rukou. „V počáteční fázi si člověk syndrom karpálního tunelu nemusí hned uvědomovat. Od občasné ranní tuhosti či bolesti prstů pomáhá protřepání či svěšení postižené ruky, po kterém bolest ustane. To je však krátkodobá úleva. Potíže postupně zesilují."

"Pokud se syndrom karpálního tunelu neléčí, může dojít k trvalému poškození nervu či úplnému omezení běžného fungování ruky. Je také třeba si uvědomit, že toto onemocnění se často projeví u obou končetin,“ varuje MUDr. Pavel Melicherčík, Ph.D. z oddělení chirurgie – ortopedie brandýské nemocnice.

Kde se nechat vyšetřit a co následuje po diagnóze?

Toto onemocnění nejvíce postihuje pacienty, kteří pracují na počítači nebo manuálně. Rizikovými faktory může být také cukrovka, zadržování tekutin v těhotenství či revmatoidní artritida. Komplikace s karpálními tunely mohou nastat i při akutních úrazech ruky, například zlomeninách či zánětech vazů. Při jakýchkoli prvních příznacích by měl pacient neprodleně navštívit odborného lékaře. S jistotou může toto onemocnění diagnostikovat neurolog prostřednictvím EMG vyšetření, které zjišťuje míru stísnění nervu. „Aby se pacient vyhnul operaci, musí přistoupit k léčbě v počáteční fázi. V tomto případě se doporučuje vyzkoušet konzervativní metody, jakými jsou ortézy, fyzioterapie, masti či používání ergonomických pomůcek. Dostane-li se pacient do chronického stádia, bývá operace nevyhnutelná,“ dodává MUDr. Melicherčík.

Karpalni tunely_3.png

Na co se připravit v případě operace a jaká je rekonvalescence?

Operace syndromu karpálních tunelů provádí brandýská nemocnice v rámci ortopedických chirurgických zákroků jednodenní péče. Probíhá ambulantně a samotný zákrok trvá přibližně půl hodiny v lokální anestezii. „Tento zákrok patří mezi operace, se kterými máme bohaté zkušenosti. Při operaci dochází k uvolnění stísněného nervu chirurgickým řezem. Úlevu od bolesti pociťuje pacient záhy poté, maximálně do dvou dnů od operace. Snížená citlivost odeznívá zpravidla po několika týdnech,“ uzavírá MUDr. Melicherčík.

Celková doba hojení, bolestivost jizvy i možnost opětovného návratu do práce se odvíjí od charakteru práce i intenzity pooperační rehabilitace. Rozmezí se pohybuje od čtyř týdnů do několika měsíců.

Ortopedický tým brandýské nemocnice se skládá z odborníků s dlouholetou praxí na významných ortopedických pracovištích a zaměřuje se na celé spektrum ortopedické operativy, například artroskopie kloubů, operace tenisového lokte či vazivových onemocnění ruky. Na předoperační vyšetření či konzultaci se lze objednat na čísle recepce 326 746 666/622.