Věnujte zdraví, péči i krásu s DÁRKOVÝMI POUKAZY brandýské nemocnice!Více informací

Jak poznat, že máte kýlu, a proč její léčbu neodkládat?

Kýla 2.png

Kýla nám může nejenom znepříjemňovat běžné fungování, ale pokud ji neřešíme, může způsobit i vážné zdravotní komplikace. Samovolně se neztratí a časem se může jenom zvětšovat. Pozorujete v oblasti třísel, pupku nebo v místech jizvy po operaci menší nebo větší bouli? Pak jde pravděpodobně o kýlu. Neodkládejte návštěvu specialisty, ve většině případů je jediným řešením operace. I na tento zákrok se zaměřuje náš chirurgický tým. Co může nastat, pokud pacient kýlu neřeší včas?

11.2.2025 00:02

Kýla.png

Co je kýla a co přispívá k jejímu vzniku?

Kýla je nepřirozený otvor ve stěně břišní, přes který se tlačí vnitřní orgány ven do podkoží. Vzniká v místech oslabení břišní stěny. Kýla se typicky projevuje měkkým, pružným vyklenutím, které často mizí v poloze vleže a znovu se objevuje ve stoje. Snažíme-li se ji vtlačit zpátky, vyleze zpět ven. Při kýle někdy pociťujeme mírnou bolest, tlak či pálení. Obtíže jsou zpravidla výraznější ke konci dne nebo po fyzické zátěži. Rozlišujeme několik druhů kýly. Nejčastější je pupeční kýla a tříselná kýla, která se projevuje zejména u mužů. Pokud se operační jizva po břišní operaci nezhojí dobře nebo s komplikacemi, může časem vzniknout také kýla v jizvě. „Na vznik kýly má vliv vícero faktorů. Rozhodující roli hraje metabolismus kolagenu, který určuje pevnost pojivových tkání. Kromě naší genetické predispozice přispívají ke kýle i aktivity, které zvyšují nitrobřišní tlak.

Patří sem například zvedání těžkých břemen, chronický kašel, dále zácpa a významnou mírou přispívá také obezita. U žen pak zvyšuje riziko kýly těhotenství, u mužů onemocnění prostaty,“ říká MUDr. Juraj Mosendz, nový člen chirurgického týmu brandýské nemocnice, který se specializuje na laparoskopické operace břišních kýl (tříselných, pupečních, kýl v jizvě a rozestupu břišních svalů).

Co může nastat při zanedbání lékařského vyšetření?

Při odhalení bouličky v postiženém místě by měl pacient co nejdříve vyhledat specialistu, který dokáže poznat kýlu pohmatem nebo s pomocí ultrazvukového vyšetření. Většinou je pak indikována operace. Pokud však pacient kýlu dlouhodobě neřeší, může dojít i k akutnímu stavu, tzv. uskřinutí, kdy se obsah kýly v otvoru zasekne. „Uskřinutí kýly se projevuje náhlou, výraznou bolestí v místě kýly, nebo i celého břicha. Může být dále spojeno s nevolností či zvracením. Při uskřinutí je nemožné vrátit kýlu zpět do břišní dutiny. Pokud se tyto příznaky objeví, je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože pacientovi může jít o život. I déle neléčená kýla je však problematická. Postupně dochází k jejímu zvětšování, což bývá spojeno se zhoršováním potíží pacienta a také operační řešení velikých kýl bývá složitější,“ upozorňuje MUDr. Mosendz.

Kyla_03.png

Jak probíhá operace kýly?

Jedinou možností, jak se kýly definitivě zbavit, je plánovaná operace. „Při operaci kýly se navrací obsah kýly (tuk, střevo) do břišní dutiny, sešitím se ošetří otvor břišní stěny nebo jej uzavřeme vložením síťky. Ve většině případů provádíme tuto operaci laparoskopicky, tedy minimálně invazivní metodou skrze několik drobných ranek. To přináší menší pooperační bolesti, lepší kosmetický efekt a rychlejší návrat do běžného života. Při větších kýlách ve střední čáře nebo při recidivě kýly v oblasti pupku nebo střední čáry, se doporučuje ošetřit i diastázu břišních svalů. Právě diastáza, která je slabým místem břišní stěny, bývá příčinou recidivy kýly,“ doplňuje MUDr. Mosendz.

 

Jaký režim je nutné dodržovat po operaci?

Při nekomplikovaném průběhu se po operaci mohou projevit nevýrazné bolesti, které lze tlumit běžnými léky a pacienti většinou odchází následující den domů. V případě náročnějších operací zůstávají pacienti v nemocnici více dní dle průběhu jejich rekonvalescence. V domácím prostředí by se měl dodržovat klidový režim, dle potřeby užívat léky na bolest a pít dostatek tekutin. Po dobu 6 týdnů až 2 měsíců (dle typu kýly a typu operace) by se neměla zvedat těžká břemena, aby se kýla nevytvořila znovu. Po operaci větších břišních kýl je nutné nosit také kýlní pás. Kontrola na chirurgické ambulanci k odstranění stehů bývá 1-2 týdny po operaci.

Jaké je spektrum výkonů, na které se brandýská nemocnice specializuje v režimu jednodenní chirurgie v oblasti dutiny břišní?

Kromě výše zmíněních operací kýl se tým chirurgů brandýské nemocnice zaměřuje na laparoskopické operace žlučníků, chronického zánětu slepého střeva (apendixu) a nově také tzv. laparoskopickou fundoplikaci při refluxní nemoci nebo brániční kýle v případech, kdy konzervativní léčba dostatečně nezabírá. Pacienti mohou přijít na chirurgickou ambulanci v pracovní dny i bez objednání, případně se domluvit telefonicky na konkrétním termínu. Vždy se nejprve provedou podrobná vyšetření a u každého pacienta individuálně se zváží přínos dané operace.