Jak poznat, že máte revma? S léčbou vám pomůže naše specializovaná ambulance

Revma 1.png

Revmatoidní artritida neboli revma se často zaměňuje s řadou kloubních onemocnění. Navíc se lidé mylně domnívají, že postihuje pouze starší generace. Artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které nenávratně poškozuje nejen klouby a chrupavky, ale ohrožuje i další části těla, například kardiovaskulární systém, oči i plíce. S přesnou diagnózou však pomůže pouze lékař. V brandýské nemocnici se na léčbu tohoto onemocnění specializuje revmatologická ambulance.

14.8.2024 00:08

Revma 2.png

Jaké jsou hlavní příznaky onemocnění?

Artritida není onemocněním kloubů, ale autoimunitní reakcí, která napadá zdravé buňky v těle.  Vznikají tak zánětlivá postižení kloubu. K jejímu propuknutí přispívá dědičnost, narušený imunitní systém či stres. Velmi rizikové je i kouření. Mezi první příznaky revmatoidní artritidy patří specifická bolest a otoky malých kloubů na prstech u rukou či nohou, v oblasti kolen, loktů, ramen nebo kyčlí. Nikdy nebolí pouze jeden kloub. Typická je také ztuhlost kloubů po probuzení, která odeznívá v průběhu dne velmi pomalu. Přidat se mohou také obtíže s očima, nemocní mohou mít pocit suchých očí nebo zánět bělma.

„Artritida může mít velmi pozvolný, ale i rychlý nástup. Otoky kloubů se většinou objevují symetricky na obou stranách těla. Kromě otoků se zánět může projevovat také zarudnutím bolavých míst. Nemocný může mít i teplotu, může se cítit unavený, trpět chudokrevností nebo nekontrolovaně hubne. Záměna s kloubními onemocněními je pro laika velice snadná, v případě jakýchkoli obtíží tohoto charakteru by se proto měl pacient obrátit co nejdříve na praktického lékaře. Dlouhodoběji neléčená artritida může ohrozit například dýchací či kardiovaskulární systém či trvale poškodit pohybový aparát,“ upřesňuje MUDr. Lucie Goerojová, specialistka revmatologické ambulance brandýské nemocnice.

Revm 3.png

Jak probíhá vyšetření a léčba artritidy?

Příčiny vzniku artritidy z lékařského hlediska zatím nejsou známé. Nemoc tedy nelze zcela vyléčit, pouze zmírňovat její průběh. Včasná diagnóza a léčba revmatoidní artritidy jsou klíčové pro prevenci nevratného poškození kloubů. K určení přesné diagnózy je nejdůležitější rozbor krve, dále se zjišťuje stupeň zánětu v těle prostřednictvím CRP, pacient podstoupí také rentgen, který odhalí, jak rychle se zánět šíří. V neposlední řadě je pacientovi odebírána také nitrokloubní tekutina, která napomáhá k odhalení příčiny zánětu.

 

„Pokud k nám pacient přijde včas, daří se nám toto onemocnění dlouhodobě udržet ve stádiu, které ho v běžném životě příliš neomezuje. Zpočátku se zmírnění artritidy řeší analgetiky proti bolesti a protizánětlivými léky, důležitá je také fyzioterapie a pravidelné cvičení. Ke stabilizaci kloubů slouží také bandáže. Pomáhá i změna stravovacích návyku či doplňková kloubní výživa. Dojde-li ke zhoršení stavu, přijde na řadu chirurgická léčba, kdy poškozené klouby nahrazují endoprotézy,“ dodává MUDr. Goerejová.

Revmatologická ambulance se zabývá komplexní léčbou revmatoidní artritidy, včetně diagnostiky a monitorování průběhu onemocnění. Pacienti se mohou objednat na čísle 326 746 538 nebo e-mailem na revmatologie@nembnl.com.