
Míváte bolesti v pravém podžebří, někdy s vyzařováním do zad, zejména po konzumaci těžších jídel, česneku nebo oříšků? Nebo pociťujete často po jídle nafouklé břicho nebo plnost? Může za tím být nemocný žlučník. Člověk s kamínky ve žlučníku přitom nemusí ani po delší době potíže vůbec vnímat. Prvním projevem může být až tzv. žlučníkový záchvat. Máte-li pochybnosti o správném fungování žlučníku, svěřte se do rukou odborníků v brandýské nemocnici. Jejich vyšetření může odhalit příčinu obtíží. Bývá operace nemocného žlučníku opravdu nevyhnutelná?
27.2.2025 00:02
Žlučník je zásobníkem žluči, která se tvoří v játrech a pomáhá se vstřebáváním tuků a dalších látek rozpustných v tucích. Jeho onemocnění může vést k mírným až intenzivním bolestem, typicky v oblasti pravého podžebří, které dále mohou vystřelovat do zad či ramene. „Jedním z akutních příznaků onemocnění žlučníku je takzvaná žlučníková kolika nebo žlučníkový záchvat, který je typický náhlou a intenzivní bolestí v pravém podžebří. Může ji doplňovat nevolnost až zvracení a pocit plnosti. Většinou se tyto obtíže projeví do několika hodin po konzumaci těžkého či mastného jídla. Pokud nenastanou komplikace, bolest během několika hodin zase odezní. Vzhledem k tomu, že tyto nepříjemné potíže se můžou opakovat a přivodit další komplikace, je třeba vyhledat odborníka pro určení správné diagnózy a doporučení dalšího postupu,“ říká MUDr. Juraj Mosendz, nový člen chirurgického týmu brandýské nemocnice, který se specializuje na laparoskopické chirurgické zákroky v oblasti dutiny břišní, mimo jiné operaci žlučníků.
„Pro vyšetření žlučníku je zásadní ultrazvuk břicha, abychom mohli odhalit přítomnost žlučových kamenů nebo známek zánětu žlučníku. Vycestováním kamínků do žlučovodů se mohou ucpat a pacient zežloutne, protože žluč má zablokovaný odtok. Pokud kamínek samovolně neprojde do střeva, je potřeba jej co nejdříve uvolnit. To se neprovádí operačně, ale metodou ERCP na specializovaných gastroenterologických pracovištích větších nemocnic. Žlučové cesty procházejí přes slinivku, proto při průchodu kamínku může dojít i k podráždění až zánětu slinivky. V tomto případě jde o vážnější situaci, která se v některých případech může vyvinout až v životu ohrožující stav. Již při prvních obtížích a podezření na onemocnění žlučníku by pacient neměl oddalovat vyšetření. I když mohou obtíže odeznít po několika málo hodinách, problém se většinou stále navrací a může s sebou nést i uvedené komplikace,“ dodává MUDr. Mosendz.
K nejčastějším onemocněním žlučníku patří žlučníkové kameny a zánět žlučníku. Žlučníkové kameny se tvoří vysrážením cholesterolu nebo bilirubinu ve žluči. V důsledku následného ukládání vápníku do krystalů se začne tvořit drobný písek až kameny různých velikostí – od několika milimetrů až po několik centimetrů. Kamínek může být jen jeden, vícero nebo dokonce tolik, že zaplní celý žlučník. Podrážděním stěny žlučníku kamínky může dojít také k zánětu žlučníku. Zánět může být akutní nebo chronický. Zatímco chronický zánět je provázen spíše nevýraznými potížemi, při akutním zánětu jsou výrazné bolesti provázené teplotami a je potřeba ho přeléčit antibiotiky. Někdy je nutno přistoupit k akutní operaci.
Kamínky ve žlučníku mohou dělat různé potíže, od lehkých zažívacích potíží, přes bolestivé stavy, ucpání žlučových cest až po zánět žlučníku a slinivky. Proto se u všech těchto případů doporučuje operace. Operace je ale ke zvážení také preventivně u pacientů, kterým se kamínky ve žlučníku tvoří, ale ještě potíže nemají. Předejde se tím rozvoji všech výše uvedených komplikací. V současnosti se tato operace provádí laparoskopicky. Jde o miniinvazivní metodu s rychlejší rekonvalescencí a minimální délkou pobytu v nemocnici. Pacienti mohou přijít na chirurgickou ambulanci v pracovní dny i bez objednání.
Operace žlučníku spočívá v jeho úplném odstranění. Odstranění samotných kamínků by nestačilo – tvořily by se znovu. „Operace žlučníků patří mezi nejčastější chirurgické zákroky, které v režimu jednodenní chirurgie u nás provádíme a dle našich zkušeností jsou komplikace v těchto případech minimální. Zákrok se provádí v celkové anestezii laparoskopicky, skrze čtyři drobné ranky. Při nekomplikované operaci trvá přibližně 30 – 60 minut, při náročnějším nálezu může trvat i déle. Operatér se může rozhodnout také pro zavedení drénu, který po operaci odvádí přebytečnou tekutinu z místa operace jako prevence infekce. Drén se odstraní následující den. Při zánětu žlučníku se pacientovi podávají antibiotika,“ upřesňuje MUDr. Mosendz.
V případě nekomplikovaného zákroku odchází pacient domů následující den po operaci. V domácím prostředí doporučujeme dále dodržovat klidový režim, dle potřeby tlumit bolest po zákroku běžnými léky a pít dostatek tekutin. Každý pacient by měl také držet přibližně dva týdny žlučníkovou dietu, která spočívá ve vyloučení těžkých a dráždivých jídel, aby se usnadnilo trávení. Dále se doporučuje nezvedat těžká břemena po dobu šesti týdnů, aby se v rankách po operaci nevytvořila kýla. Kontrola na chirurgické ambulanci k odstranění stehů bývá 1-2 týdny po operaci.