Endoskopická vyšetření jsou nejspolehlivější metody, které umožňují důkladně vyšetřit naše trávicí ústrojí. Kolonoskopie je zároveň jediným způsobem, jak včas odhalit i ta nejzávažnější onemocnění – rakovinu tlustého střeva či konečníku. Bojíte se tohoto vyšetření? Není třeba. V brandýské nemocnici provádíme kolonoskopii maximálně šetrně, s využitím vysoce kvalitních zobrazovacích přístrojů.
31.7.2024 00:07
Kolonoskopie je klíčovým diagnostickým nástrojem pro včasný záchyt změn na střevní sliznici, zánětů či odhalení nádoru. Přestože patří mezi obávaná vyšetření, může vám zachránit život. Neodkladnost tohoto vyšetření podtrhuje i fakt, že v mnoha případech je pacientům při kolonoskopii diagnostikován nález ve fázi prekancerózy, z níž se nádorové onemocnění může teprve vyvinout. Právě včasný záchyt je klíčovým prvkem v boji s tímto onemocněním.
„Kolonoskopie je v případě diagnózy rakoviny tlustého střeva nenahraditelná a významně se snižuje úmrtnost, když ji pacient podstoupí včas. Vysoké procento odhalených prekanceróz v podobě nezhoubných polypů, kdy pacient nemusí mít jasné klinické příznaky, je důležitým ukazatelem, že lidé toto vyšetření nemají odkládat. Šance na úspěšnou léčbu je při včasném odhalení rakoviny skutečně vysoká. Kolonoskopií pomáháme pacientům řešit řadu zdravotních problémů s trávicím ústrojím, jako je například odstranění polypů, lokalizace zánětů, zástava krvácení či rozšiřování zúžených úseků,“ upřesňuje MUDr. Pavla Adamcová, vedoucí gastroenterologické ambulance brandýské nemocnice.
Kolonoskopie trvá v rozmezí od půl hodiny až hodinu, kdy lékař konečníkem aplikuje endoskop a zároveň se do střeva přidává trochu vzduchu, aby se střevo rozšířilo. „Kvalita endoskopů i účinnost léků se neustále zlepšuje. Našim pacientům se snažíme kolonoskopii maximálně usnadnit, strach z ní není na místě. Kolonoskopii většinou provádíme až po podání zklidňující nitrožilní injekce. Ta bývá natolik účinná, že si pacient celý průběh vyšetření nepamatuje. Většinou pociťuje spíše tlak než přímo bolest v podbřišku. Pokud neodebíráme biopsii, jsou výsledky známy ihned. I když vidíme pozitivní vývoj v nárůstu počtu pacientů u kolonoskopie, věříme, že zájem bude i vzhledem k efektivitě tohoto vyšetření stále vyšší,“ dodává MUDr. Adamcová.
Pacient, který tento zákrok absolvoval, by měl odcházet za doprovodu další osoby a sám neřídit auto až po dobu 24 hodin. Po zbytek dne je třeba dodržovat klidový režim. V případě odstranění polypu nebo jiného operativního zákroku může být doporučeno také dodržování diety. Pokud nenastanou žádné další komplikace, navrací se pacienti v průběhu následujícího dne od výkonu do běžného denního režimu. Přibližně týden od zákroku je vhodné dodržovat zdravou a vyváženou stravu společně s užíváním probiotik a prebiotik.
U kolonoskopie běžně převažují pacienti ve věku nad 50 let, který je také hranicí pro podstoupení vyšetření hrazeného zdravotními pojišťovnami v rámci preventivních screeningových programů. Výjimkou však nejsou pacienti do 30 let. Pokud má pacient s trávicím ústrojím potíže, věk není rozhodující. Zájemcům o kolonoskopii nabízíme volné termíny většinou do dvou měsíců od objednání s žádankou od praktického lékaře. Gastroenterologická ambulance léčí pacienty se všemi typy onemocnění gastroenterálního původu. Pacienti se sem mohou objednat telefonicky na čísle 326 746 599 nebo e-mailem na gastro@nembnl.com.