
Těhotenská cukrovka se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi obvykle v druhé polovině těhotenství. K jejímu odhalení slouží speciální screeningový test. Proč ho neodkládat? V případě odhalení tohoto onemocnění vznikají rizika v průběhu těhotenství i poté nejen u matky, ale také u miminka. Objednejte se na tento test do naší nemocnice a vyberte si sami termín, který vám nejlépe vyhovuje. Co může způsobit neléčená cukrovka?
25.3.2025 00:03
V těhotenství nelze nikdy zcela vyloučit těhotenskou cukrovku. Může se totiž objevit i u žen, které nikdy předtím neměly problémy s hladinou cukru v krvi, nejsou obézní a dodržují zdravý životní styl. Toto onemocnění se většinou v průběhu těhotenství vyvine v důsledku kombinace hormonálních změn a narušení metabolismu sacharidů, kdy tělo není schopno efektivně využívat inzulin.
Ve většině případů se těhotenská cukrovka diagnostikuje pomocí laboratorních testů. Příznaky totiž u řady pacientek nemusí být vůbec žádné nebo velice mírné a nemusí být přičítány tomuto onemocnění. Ženy většinou pociťují větší únavu, zvýšenou žíznivost či chodí častěji na toaletu. Významnou roli hraje i rodinná anamnéza diabetu, vyšší věk a výskyt těhotenské cukrovky v minulosti.
Klíčovým vyšetřením v těhotenství je orální glukózový toleranční test (OGTT), který se provádí obvykle mezi 24. a 28. týdnem těhotenství (výjimečně také dříve již od 14. týdne těhotenství) a je třeba si na něj vyhradit přibližně dvě a půl hodiny. Test se provádí na lačno konzumací speciální tekutiny, ve které je obsaženo 75 gramů glukózy. Po jeho vypití se měří hladina cukru v krvi, která je posuzována v cílových hodnotách na lačno, hodinu a dále dvě hodiny po jídle. Pokud se výsledky prokážou nad normálními hodnotami, může být diagnostikována těhotenská cukrovka. V tomto případě je nutné objednat se dále na diabetologii a konzultovat vhodnou metodu léčby.
OGTT mohou pacientky absolvovat každé úterý v odběrové místnosti diagnostické laboratoře brandýské nemocnice. Vhodný termín si vyberete jednoduše online. Na testy je nutné dostavit se nejpozději v 7:15 s platnou žádankou od ošetřujícího lékaře. Je plně hrazen zdravotní pojišťovnou.
Vyhýbat se odhalení těhotenské cukrovky ničemu nepomůže. Neléčená těhotenská cukrovka může vést k vážným komplikacím. U matky zvyšuje riziko bakteriálních infekcí, vysoký krevní tlak nebo může přispět k rozvoji diabetu 2. typu v pozdějším věku. U dětí pak může těhotenská cukrovka vést například k nadměrnému růstu miminka, což zvyšuje riziko porodních komplikací u rodičky i novorozence, častějšího výskytu novorozenecké žloutenky, dále se mohou objevit dechové obtíže kvůli nedostatečnému zrání plic a hypoglykemie po porodu. Z dlouhodobého hlediska mohou mít děti vyšší sklon k obezitě, diabetu 2. typu, poruchám pozornosti a hyperaktivitě.