Věnujte zdraví, péči i krásu s DÁRKOVÝMI POUKAZY brandýské nemocnice!Více informací

Probouzíte se často se závratěmi nebo bolestí hlavy? S diagnózou pomůže neurologická ambulance

Neurologicke obtize_01.png

Bolesti hlavy či zad, stejně jako závratě patří mezi časté neurologické potíže, které neurologická ambulance řeší. Nevíte si s bolestí rady a běžně dostupné léky vám pomáhají jen krátkodobě? Zjistěte pravou příčinu vašich obtíží. Díky propojení s řadou dalších nemocničních oddělení je možné v brandýské nemocnici realizovat i další návazná vyšetření – například na fyzioterapii či ortopedii. Jak neurologické vyšetření probíhá a je třeba mít žádanku?

18.2.2025 13:02

Neurologicke obtize_02.png

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy se můžou projevovat různými způsoby, od mírného diskomfortu po silné migrény. Jednou z nejběžnějších bolestí hlavy je takzvaná tenzní, která většinou představuje konstantní tlak na obou stranách hlavy zároveň a může být doprovázena také například nevolností, depresemi či přehnanými reakcemi na světelné či zvukové podněty. Příčinou může být nedostatek spánku, napětí, dehydratace, a často souvisí se špatným držením těla. „Bolesti hlavy a migrény jsou časté, ale také podceňované zdravotní problémy, které nás mohou zásadně ovlivnit v běžném fungování. Tenzní bolesti hlavy a migrény, které se charakterizují obvykle jako intenzivní jednostranná pulzující bolest, jsou nejběžnějšími typy. Pokud se bolesti hlavy vyskytují pravidelně nebo jsou velmi intenzivní, je pomoc neurologa na místě. Krátkodobé užívání běžně dostupných léků na bolest není řešením,“ říká MUDr. Miriama Koleničová, specialistka neurologické ambulance.

Neurologicke obtize_03.png

Bolesti páteře a závratě

Chronické bolesti páteře, zejména v oblasti krční a bederní páteře, trápí také mnoho lidí. Často se odvíjí od sedavého způsobu života nebo prodělaného úrazu. Dlouhodobé bolesti páteře mohou vést k psychickým problémům, jako jsou deprese nebo úzkosti, a často výrazně omezují běžné každodenní aktivity. I v tomto případě je pro odhalení pravé příčiny bolesti nezastupitelné neurologické vyšetření. „Obtíže v oblasti zad mohou naznačovat řadu přidružených problémů, u pacienta se mohou projevovat například poruchy vnitřního ucha, problémy s krevním oběhem nebo samozřejmě také neurologické poruchy. Stejně tak závratě mohou souviset s dalšími příznaky, jako je nevolnost či ztráta rovnováhy. U závratí je obzvlášť důležité najít příčinu problému, protože některé stavy mohou vyžadovat urgentní lékařskou péči,“ upozorňuje dále MUDr. Koleničová.

V prevenci bolestí hlavy může hrát významnou roli také fyzioterapie, zejména pokud jsou potíže způsobené napětím ve svalech nebo blokádami. Odborně vedené cvičení a protahování pomáhá uvolnit napětí v oblasti krku a ramen, což může výrazně snížit intenzitu a četnost bolestí.

Jak neurologické vyšetření probíhá?

Běžné prvotní vyšetření pacienta trvá přibližně 30 minut. S sebou by měl mít pacient základní zdravotnickou dokumentaci (například zprávu od internisty či od neurologa, pokud se v minulosti pacient s něčím obdobným léčil) a seznam užívaných léků. V rámci důkladného vyšetření centrální nervové soustavy a periferních nervů se lékař dále seznamuje s rodinnou anamnézou, délkou trvání zdravotních problémů a jejich charakterem. Kromě dominance ruky se dále zajímá o citlivost končetin, koordinaci i postavení těla, pohybové reakce svalů či citlivost na dotek. K základnímu neurologickému vyšetření se používá neurologické kladívko. Je bezbolestné, není třeba se ničeho obávat. V případě nutnosti může pacient na žádost neurologa podstoupit další vyšetření, například u ortopeda, na ORL, na fyzioterapii či na radiodiagnostickém oddělení. To vše pod jednou střechou, v brandýské nemocnici.

Je třeba mít žádanku?

Na neurologickou ambulanci není nutné mít žádanku od praktického lékaře či jiného specialisty. Stačí se objednat prostřednictvím našeho rezervačního systému nebo telefonicky na čísle 326 746 582.