Věnujte zdraví, péči i krásu s DÁRKOVÝMI POUKAZY brandýské nemocnice!Více informací

Trápí vás dlouhodobější obtíže v oblasti pravého podbřišku? Objednejte se co nejdříve na odborné vyšetření, jednou z příčin může být chronický apendix

Chronicky_Apendix 1.png

Cítíte-li delší dobu a opakovaně obtíže v pravé dolní části břicha, příčin může být více. Jednou z možných diagnóz může být i tzv. chronický apendix. Ke správné diagnostice onemocnění je však nutné projít několika odbornými vyšetřeními, která by se neměla odkládat. Hledáte brzký termín? Objednejte se do naší specializované chirurgické poradny, kde si sami vyberete den, který vám nejvíce vyhovuje pro prvotní vyšetření.

16.12.2024 00:12

Chronicky_Apendix 2.png

Jak se projevuje chronický apendix a jaký je rozdíl oproti akutnímu?

Pokud se objeví obtíže v oblasti pravého podbřišku, které se projevují většinou bodavou či píchavou bolestí, mohou souviset s apendixem. Akutní apendicitida se projevuje intenzivní narůstající bolestí břicha v pravém dolním kvadrantu, nevolností, případně i zvracením a někdy bývá i zvýšená teplota. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, protože může dojít k ohrožení života pacienta. V tomto případě je nutné neprodleně navštívit nemocniční zařízení s nepřetržitou akutní péčí. Chronická forma onemocnění apendixu naopak obtěžuje pacienta opakovaně, v nepravidelných intervalech. 

„K hlavním příznakům chronického apendixu patří opakovaně se vracející bolest v pravém dolním kvadrantu břicha, většinou bodavého, píchavého charakteru."

„Diagnostika může být náročnější, je tedy nutné provést vícečetná, vzájemně se doplňující vyšetření. Příznaky navíc mohou být velmi podobné s jinými břišními onemocněními, která vyžadují odlišné způsoby léčby,“ upřesňuje MUDr. Daniel Ehrenberger, primář chirurgického oddělení.

Jaká vyšetření pacient absolvuje a jaká je léčba?

V rámci první návštěvy specializované chirurgické porady, kterou je možné sjednat si online, absolvuje pacient individuální konzultaci s lékařem a probere své obtíže. Na základě toho mu lékař doporučí další postup vyšetření. Příznaky chronického apendixu nejsou zcela typické ani jednoznačné, proto je třeba absolvovat více vyšetření indikovaných specialistou. Nejprve je nutné vyloučit další možná onemocnění trávicího ústrojí, nebo obtíže gynekologického či urologického původu. V určitých případech může jít také o onemocnění ortopedická či neurologická.

„Samotného vyšetření není třeba se obávat. Pro určení diagnózy se provádějí laboratorní a ultrazvuková vyšetření, většinou sono, a v indikovaných případech také CT. V nejednom případě může být indikovaná diagnostická laparoskopie, což je operační miniinvazivní zákrok prováděný v celkové anestezii na operačním sále.  Všechny tyto možnosti jsou v naší nemocnici k dispozici a na konzultace i další vyšetření nabízíme velmi krátké čekací lhůty.  Definitivní vyřešení obtíží spojených s chronickým apendixem je operační,“ doplňuje MUDr. Ehrenberger.

Chronicky_Apendix 3.webp

Jak probíhá operativní zákrok a jaká je doba rekonvalescence?

Obdobně jako u operace žlučníku se odstranění apendixu provádí laparoskopicky na chirurgickém oddělení jednodenní péče v brandýské nemocnici. Tyto moderní metody umožňují snížení pooperačních obtíží a poté i krátkou dobu rekonvalescence. Během zákroku chirurg provádí odstranění apendixu z dutiny břišní pomocí drobných řezů.  Pro pacienty, kteří podstoupili tento operační zákrok, laparoskopickou apendektomii, je důležité v rámci pooperační péče dodržování doporučení lékařů pro rychlou a bezproblémovou rekonvalescenci.

Po laparoskopické operaci bývá doba rekonvalescence většinou v rozmezí pouhých 2-3 týdnů. Do zhojení je pacient stále v naší péči specializované poradny, kde je opakovaně kontrolován operatérem, až do plného uzdravení,“ uzavírá MUDr. Ehrenberger.

Termín první konzultace je možné vyřídit si dle časových možností pacienta v našem formuláři on-line. Pro více informací můžete volat také na tel. 326 746 557.