CT vyšetření většinou pacienti potřebují vyřídit v co nejbližším termínu, ale čekací lhůty jsou na mnoha pracovištích měsíce dopředu zcela vytížené. Chcete se vyhnout zdlouhavému čekání? Objednejte se pohodlně online do brandýské nemocnice. CT vyšetření totiž není vázané na konkrétní pracoviště a s platnou lékařskou žádankou ho provedeme pacientovi z kteréhokoliv koutu České republiky.
24.7.2024 00:07
„Radiodiagnostické oddělení v brandýské nemocnici je vedeno velmi zkušenými radiology a po celkové renovaci prostor bylo pořízeno také moderní CT se skenerem, které umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku na vysoké úrovni. Našim pacientům se tak dostane té nejlepší péče v opravdu brzkém termínu od doby, kdy zjistí, že CT vyšetření potřebují. Oproti jiným pracovištím, například v Praze, jsou čekací lhůty u nás na toto vyšetření minimální,“ říká MUDr. Karolína Kostrhunová, vedoucí lékařka radiodiagnostického oddělení Nemocnice Brandýs nad Labem.
CT vyšetření břicha a páteře – co odhaluje a jak dlouho trvá?
CT břicha a páteře patří mezi nejrozšířenější CT vyšetření, která v brandýské nemocnici provádíme. Nejčastějším typem CT vyšetření břicha je oblast ledvin, které souvisí s urologickými a nefrologickými obtížemi pacientů. Dále je jeho prostřednictvím možné vyšetřit slinivku břišní, žlučník či zjistit stav jater. CT páteře se zaměřuje nejčastěji na vyšetření degenerativních změn v oblasti páteře, které patří mezi stále běžnější civilizační onemocnění současnosti. Dále je možné odhalit výhřezy meziobratlových plotýnek, fraktury, zlomeniny či infekce. Obě vyšetření jsou relativně krátká. V případě CT páteře trvá vyšetření přibližně pět minut, u CT břicha, které se většinou provádí s využitím kontrastní látky, by měl pacient počítat s vyšetřením v rozmezí 10–15 minut.
„CT vyšetření umožňuje mnohem přesněji zobrazit jednotlivé orgány v různých odstínech šedi a na základě toho hodnotit jejich strukturu, prokrvení a případné patologické stavy. Kromě standardních vyšetření u nás provádíme například 3D rekonstrukce kostí a kloubů zejména pro potřeby našich ortopedů. Pro pohodlí pacientů jsme pořídili aplikátor kontrastní látky, díky čemuž je celé vyšetření mnohem komfortnější,“ vysvětluje MUDr. Karolína Kostrhunová.
Kdy je třeba využít kontrastní látky?
U většiny vyšetření vnitřních orgánů se provádí CT vyšetření s využitím kontrastní látky. Díky ní mohou lékaři lépe posoudit změny ve struktuře nebo funkci těchto orgánů. Kontrastní látka může také pomoci při detekci a charakterizaci nádorů – odhaluje jejich velikost, umístění a rozsahu nádoru. Nádory mají tendenci akumulovat kontrastní látku větší měrou než okolní tkáň, což je většinou zvýrazňuje na CT obrazu. Pokud jde o posouzení ledvinných kamenů, podání kontrastní látky není vždy nutné.
Jak se chovat po CT a kdy se dozvíte výsledky?
Po CT vyšetření není nutné dodržovat žádný speciální režim a pokud se vyšetření obešlo bez podání kontrastní látky, pak může pacient ihned po vyšetření odejít. Ani v případě podání kontrastní látky není nutné dodržovat speciální režim. Doporučuje se však zhruba 30 minut po vyšetření vyčkat v čekárně kvůli případným komplikacím. Kontrastní látka se vylučuje převážně ledvinami, proto je vyšetření dobré zvýšit příjem tekutin, pokud to není v rozporu se zdravotním stavem či léčbou pacienta. Tím se vyloučení této látky urychlí.