CT páteře se provádí při podezření na poranění páteře, degenerativní změny, výhřezy meziobratlových plotének, nádory nebo infekce. Během vyšetření je nutné, aby se pacient nehýbal, aby nedošlo k znehodnocení zobrazení.
CT vyšetření páteře je poměrně rychlé, zpravidla trvá přibližně 5 minut.
Během vyšetření je pacient vystaven co nejvíce minimalizovanému množství ionizujícího záření, které je bezpečné pro většinu pacientů. Po skončení vyšetření se pacient může ihned vrátit k normálnímu dennímu režimu. Zvýšená opatrnost je však namístě v případě indikace vyšetření u těhotných žen. Indikace k CT vyšetření těhotných žen jsou však málo časté.
Po CT vyšetření není nutné dodržovat žádný speciální režim a pokud se vyšetření obešlo bez podání kontrastní látky, pak může pacient ihned po vyšetření odejít. Ani v případě podání kontrastní látky není nutné dodržovat žádný speciální režim, doporučuje se však zhruba 30 minut po vyšetření vyčkat v čekárně kvůli případným komplikacím. Jelikož se kontrastní látka vylučuje převážně ledvinami, je vhodné po vyšetření zvýšit příjem tekutin, pokud to není v rozporu se zdravotním stavem či léčbou pacienta. Tím se vyloučení této látky urychlí.
CT vyšetření využívá rentgenového záření k vytvoření detailních obrazů orgánů a tkání v těle a je neinvazivní a zcela bezbolestné. RTG záření proniká živou hmotou a při průchodu tělem pacienta se oslabuje v závislosti na tloušťce a hustotě prozařované tkáně. CT přístroj pracuje s rentgenovým zářením podobně jako běžný RTG přístroj, na rozdíl od něj však zdroj záření rotuje okolo těla pacienta. Díky tomu je pacient ozařován postupně z různých úhlů a výsledkem jsou podrobné obrazy vrstev těla, které umožňují zobrazit mnohem přesněji jednotlivé orgány v různých odstínech šedi, a na základě toho hodnotit jejich strukturu, prokrvení a případné patologické stavy.