Věnujte zdraví, péči i krásu s DÁRKOVÝMI POUKAZY brandýské nemocnice!Více informací

Ordinační hodiny:

Pondělí 8:00 - 12:00, 13:00 - 15:00
Úterý -
Středa -
Čtvrtek -
Pátek -
Sobota -
Neděle -

Kontakt:

Telefon: +420 326 746 599
E-mail: orl@nembnl.com

Otorinolaryngologická ambulance (ORL)

Objednejte se on-line

Lékař: MUDr. Karolína Havlíčková Dostálová

 

ORL ambulance se věnuje nejenom léčbě obtíží v oblasti ORL, ale zaměřuje se také na prevenci těchto problémů. Pro všechna potřebná vyšetření je ambulance vybavena nejmodernějšími přístroji. Do naší ambulance se mohou objednat dospělí pacienti i děti.

Na prevenci nám záleží.  U pětiletých dětí (v rámci preventivní prohlídky) proto provádíme screeningové vyšetření sluchu. Termín objednejte telefonicky předem na naší recepci.

Jaké obtíže mají pacienti ORL nejčastěji?

  • Časté záněty horních cest dýchacích
  • Dlouhotrvající rýmy i kašle
  • Opakované záněty uší
  • Poruchy sluchu i rovnováhy, tzv. tinitus (spontánně vznikající zvuky v hlavě nebo v uších) a řadu dalších komplikací

Profesionální lékařskou péčí se dá ORL obtížím účinně předcházet nebo přinejmenším zmenšit jejich četnost či intenzitu. Na naší ambulanci provádíme také akutní ošetření bez objednání. V tomto případě je nutné zavolat předem (ideálně ráno) na recepci a domluvit si termín na konkrétní hodinu v daném dni, aby nedocházelo k neplánovanému vytížení a dlouhým čekacím lhůtám v čekárně.

Jak vyšetření sluchu probíhá?

V prvé řadě je třeba objednat si termín vyšetření v našem rezervačním systému. Ke kompletnímu vyšetření sluchu je určena ambulance každé pondělí po celou ordinační dobu.

Samotné vyšetření sluchu provádíme ve zvukotěsné komoře na kvalitním diagnostickém audiometru GSI Pello. Do sluchátek pouštíme jednotlivé tóny a pacient pomocí tlačítka určuje, kdy jednotlivý tón slyší. K upřesnění převodu sluchu přes středouší měříme „pohodu“ ve středním uchu přístrojem zvaným tympanometr. Sestra vkládá do zvukovodu sondu zakončenou měkkou houbičkou a pouští jednotlivé tóny. Audiometrická sestra zaznamenává výstupy z vyšetření do grafu, které lékař následně vyhodnotí, určí diagnózu a navrhne další postup léčby.

Proč někdo špatně slyší?

Vzhledem k tomu, že ucho je velmi složitý a citlivý párový orgán, který se skládá ze tří částí (vnější, střední a vnitřní ucho), musíme v rámci vyšetření sluchu pečlivě zkontrolovat každou část zvlášť.

1. Vnější ucho - boltec, zevní zvukovod zakončený bubínkem

  • První díl cesty zvuku do sluchového ústrojí v mozku. Zde může tok zvuku přerušit maz, který běžně tvoří kůže zvukovodu. Pokud se maz nahromadí příliš, způsobí překážku, která lze odstranit jednoduchým výplachem. Otok zvukovodu při zánětu kůže způsobí stejný problém, pak je řešením podání protizánětlivých kapek.

2. Středouší ohraničené z jedné strany bubínkem a z druhé strany oválným otvorem v kosti

  • Do středouší ústí ventilační trubička z nosu zvaná Eustachova trubice (E.t.). Ta zajišťuje dostatek vzduchu ve středouší a umožňuje volný pohyb ušních kůstek, které zvuk převádějí dál. Nejčastější problém, který snižuje kvalitu sluchu, je nedostatečné množství vzduchu ve středouší. To způsobuje většinou rýma, která ucpává E.t., nebo zvětšená nosní madle u menších dětí. Při delším trvání nemoci se může ve středouší nahromadit hlen, který výrazně ovlivňuje sluch. Zde pomáhá důsledné doléčení zánětu v nose a nosohltanu.

3. Vnitřní ucho - skrývá počátek ušního i rovnovážného nervu, oba pak v jednom obalu pokračují do sluchového a rovnovážného ústrojí, uloženém v mozku.

  • Snížení sluchu v této oblasti vzniká opotřebením sluchového nervu a bývá způsobeno věkem, nadměrnou zátěží, nemocí krevního oběhu i řadou dalších faktorů. K poruše sluchu může dojít i po viróze způsobené nahromaděním tekutiny ve vnitřním uchu. Léčba těchto problémů je dlouhodobá a někdy bohužel neúspěšná. Prvním varováním před ztrátou sluchu je tzv. tinitus. Jedná se o pisklavé, šumivé či dunivé zvuky uvnitř ucha s měnící se intenzitou, které způsobuje zvukový nerv. Čím později se začne léčit, tím menší je šance na trvalou nápravu.

 

 

Kontakt

Recepce: 326 746 599
Ambulance: 326 746 577