Věnujte zdraví, péči i krásu s DÁRKOVÝMI POUKAZY brandýské nemocnice!Více informací

CT angiografie (CT vyšetření cév)

Na našem pracovišti provádíme CT aorty, plicnice a angiografii cév mozku. Ostatní vyšetření cév ponecháváme specializovaným pracovištím, nejčastěji fakultním nemocnicím v Praze. Jedná se pouze o zobrazovací diagnostickou metodu, nikoli o metodu léčebnou. Během CT angiografie nelze zavádět stenty do cév či provádět jiné zákroky.

Jak probíhá angiografie?

Angiografie je metoda, která díky účinkům rentgenového záření umožňuje zobrazení cév. Samotné cévy nejsou ale pomocí rentgenového záření dobře viditelné, k jejich zobrazení a posouzení případných zúžení a průchodnosti je nutné podání kontrastní látky do žíly. Poté speciálním CT programem zajišťujeme maximální koncentraci kontrastní látky v dané cévě. Až tehdy, když je její kontrastní náplň ideální, dojde ke spuštění CT přístroje, a je provedeno vyšetření. Následně se pořízené CT obrazy zpracují speciálním softwarem, aby bylo hodnocení cév, které nás zajímají, jednodušší.
Vyšetření je vhodné provést na lačný žaludek. To znamená, že by pacient neměl jíst ideálně 4 hodiny před vyšetřením. Během této doby je však povoleno pít neperlivou vodu a užívat nezbytné léky. U diabetiků je vhodné vysadit perorální antidiabetika určitých lékových skupin. O tom, která z nich jsou nutná vysadit, by Vás měl informovat Váš lékař, eventuálně Vám poradí personál CT pracoviště.

Jak dlouho trvá angiografie?

Vyšetření trvá zpravidla 15 minut.

Po vyšetření není nutné dodržovat žádný speciální režim, doporučuje se však zhruba 30 minut po vyšetření vyčkat v čekárně kvůli případným komplikacím. Jelikož se kontrastní látka vylučuje převážně ledvinami, je vhodné po vyšetření zvýšit příjem tekutin, pokud to není v rozporu se zdravotním stavem či léčbou pacienta. Tím se vyloučení této látky urychlí.