Toto vyšetření slouží k diagnostice při podezření na tumor a určení jeho rozsahu, při uzlinovém syndromu nebo při zánětlivém procesu.
Vyšetření trvá zhruba 15 minut a je během něj nutné, aby se pacient nehýbal, aby nedošlo k znehodnocení obrazu. V některých indikacích je potřeba podat kontrastní látku. Nejčastěji se jedná o jódovou kontrastní látku, která se aplikuje nitrožilně. Pokud je pacient hospitalizovaný, a vyhovující kanylu již má zavedenou z oddělení, je použita tato stávající. Poté pacient zaujme určitou polohu a pořizují se série CT skenů vyšetřované oblasti.
Po CT vyšetření není nutné dodržovat žádný speciální režim a pokud se vyšetření obešlo bez podání kontrastní látky, pak může pacient ihned po vyšetření odejít. Ani v případě podání kontrastní látky není nutné dodržovat žádný speciální režim, doporučuje se však zhruba 30 minut po vyšetření vyčkat v čekárně kvůli případným komplikacím. Jelikož se kontrastní látka vylučuje převážně ledvinami, je vhodné po vyšetření zvýšit příjem tekutin, pokud to není v rozporu se zdravotním stavem či léčbou pacienta. Tím se vyloučení této látky urychlí.
Během vyšetření je pacient vystaven co nejvíce minimalizovanému množství ionizujícího záření, které je bezpečné pro většinu pacientů. Po skončení vyšetření se pacient může ihned vrátit k normálnímu dennímu režimu. Zvýšená opatrnost je však namístě v případě indikace vyšetření u těhotných žen. Indikace k CT vyšetření těhotných žen jsou však málo časté.
Vyšetření s kontrastní látkou se používá k lepšímu zobrazení určitých struktur nebo orgánů, které by nebyly viditelné na klasickém snímku. Nejčastěji se tak využívá ke zvýraznění cév, detekci nádorů, hodnocení orgánů nebo identifikaci infekcí a zánětů. U CT krku se zaměřením na štítnou žlázu je vždy nutné podání jodové kontrastní látky konzultovat s RDG lékařem, který na CT vyšetření dohlíží.