Věnujte zdraví, péči i krásu s DÁRKOVÝMI POUKAZY brandýské nemocnice!Více informací

Co zjistí CT plic?

CT hrudníku se často používá k vyhodnocení struktury plicního parenchymu, plicních lézí, nádorů, infekcí (např. pneumonie), hrudní aorty, hrudníku při traumatu nebo při vyšetření před operací hrudníku.

Jak dlouho trvá CT plic?

CT vyšetření hrudníku (plic) trvá přibližně 15 minut. Vyšetření většinou probíhá s využitím kontrastní látky, která se aplikuje nitrožilně. Díky té mohou lékaři lépe posoudit změny ve struktuře nebo funkci zkoumaných orgánů. Během vyšetření je nutné, aby se pacient nehýbal, aby nedošlo k znehodnocení zobrazení, případně dostane pomocí mikrofonu pokyny k zadržení dechu, nádechu či výdechu.

Jak moc škodí CT?

Během vyšetření je pacient vystaven co nejvíce minimalizovanému množství ionizujícího záření, které je bezpečné pro většinu pacientů. Po skončení vyšetření se pacient může ihned vrátit k normálnímu dennímu režimu. Zvýšená opatrnost je však namístě v případě indikace vyšetření u těhotných žen. Indikace k CT vyšetření těhotných žen jsou však málo časté.

Kdy se dělá CT plic?

Vyšetření se provádí při poranění hrudníku nebo při diagnostice nemocí plic, cév a uzlin hrudníku, jako jsou tumory, záněty a systémová onemocnění.

Jak se připravit na CT plic?

Vyšetření je vhodné provést na lačný žaludek. To znamená, že by pacient neměl jíst ideálně 4 hodiny před vyšetřením. Během této doby je však povoleno pít neperlivou vodu a užívat nezbytné léky. U diabetiků je vhodné vysadit perorální antidiabetika určitých lékových skupin. O tom, která z nich jsou nutná vysadit, by Vás měl informovat Váš lékař, eventuálně Vám poradí personál CT pracoviště.