Věnujte zdraví, péči i krásu s DÁRKOVÝMI POUKAZY brandýské nemocnice!Více informací

Onkologické CT vyšetření se často provádí pro sledování velikosti, umístění a rozsahu nádorů u pacientů s rakovinou. Pomáhá při detekci nových lézí, hodnocení metastáz nebo při plánování radioterapie nebo chirurgických zákroků. Pacienti po onkologické léčbě bývají dle indikace onkologa na CT sledováni, aby byla případně včas odhalena recidiva nádoru nebo je sledována účinnost léčby.

Co dělat po CT vyšetření?

Po CT vyšetření není nutné dodržovat žádný speciální režim a pokud se vyšetření obešlo bez podání kontrastní látky, pak může pacient ihned po vyšetření odejít. Ani v případě podání kontrastní látky není nutné dodržovat žádný speciální režim. Doporučuje se však zhruba 30 minut po vyšetření vyčkat v čekárně kvůli případným komplikacím. Jelikož se kontrastní látka vylučuje převážně ledvinami, je vhodné po vyšetření zvýšit příjem tekutin, pokud to není v rozporu se zdravotním stavem či léčbou pacienta. Tím se vyloučení této látky urychlí.

Jak dlouho se čeká na výsledky z CT?

V případě plánovaných neakutních vyšetření je lhůta pro zhotovení popisu přibližně tři pracovní dny. U akutních případů je nález k dispozici ihned.

Jaký je rozdíl mezi CT a PET CT?

Pozitronová emisní tomografie (PET) je diagnostická metoda, která umožňuje trojrozměrně zobrazit distribuci nitrožilně podaného radionuklidu (radiofarmaka) v celém lidském těle. Naproti tomu počítačová tomografie (CT) zobrazuje orgány lidského těla pouze pomocí rentgenového záření.

PET/CT je pak diagnostická zobrazovací metoda využívaná zejména k diagnostice nádorových onemocnění. Toto hybridní vyšetření kombinuje funkční (metabolický) a anatomický (morfologický) obraz v rámci jednoho přístroje.