Kontakt:

Telefon: +420 326 746 622, +420 326 746 666
E-mail: recepce@nembnl.com

Provádíme vyšetření pacientů s podezřením na onemocnění žlučníku i s onemocněním již prokázaným. Sonografické vyšetření je k dispozici přímo v naší nemocnici. V indikovaných případech provádíme operační řešení - laparoskopické odstranění žlučníku - na našem chirurgickém oddělení, nabízíme velmi krátké objednací termíny.

Lékařský tým

Prim.MUDr. Daniel Ehrenberger

• Ordinační doba: Úterý 13:00 - 15:00 na objednání přes tel. +420 326 746 557

Doporučujeme v pondělí před plánovanou návštěvou poradny předem telefonicky ověřit ordinační dobu poradny pro následující úterý.

MUDr. Mgr. Barbora Englcová, MBA, LL.M.

Laparoskopická břišní chirurgie

Laparoskopická chirurgie, často označována jako minimálně invazivní chirurgie, se stala standardem v léčbě různých onemocnění žlučníku. Tento způsob operace nabízí pacientům mnoho výhod, jako je rychlejší rekonvalescence, menší bolest a nižší riziko infekce. Laparoskopická chirurgie, známá také jako minimálně invazivní chirurgie, je moderní metoda, která umožňuje provádět operace s menšími řezy. Výhody této metody zahrnují kratší dobu zotavení, méně bolesti po operaci a menší riziko infekcí.

Zákrok se provádí pomocí laparoskopu, tenké trubice vybavené kamerou, která poskytuje chirurgovi detailní pohled na vnitřní orgány. Tento nástroj umožňuje přesnější a jemnější manipulaci, což vede k úspěšnějším výsledkům.

Pokud se u vás objeví některý z příznaků, doporučujeme co nejdříve navštívit naši chirurgickou ambulanci v Brandýse nad Labem.

Níže najdete různé typy onemocnění žlučníku, které lze efektivně řešit pomocí laparoskopické chirurgie.

Žlučníkové kameny (cholelitiáza)

Cholelitiáza, nebo-li žlučníkové kameny, je jedním z nejběžnějších onemocnění žlučníku. Tyto kameny se tvoří v důsledku nerovnováhy složek žluči, což vede ke krystalizaci a tvorbě kamenů. Kameny mohou blokovat žlučovody, což způsobuje silné bolesti břicha, zvracení a někdy i infekci (cholecystitida).

Laparoskopická cholecystektomie, tedy odstranění žlučníku, je standardní léčbou pro pacienty s symptomatickou cholelitiázou. Tento postup zahrnuje vytvoření několika malých řezů v břiše, zavedení laparoskopu a nástrojů potřebných k odstranění žlučníku. Výhody této metody zahrnují rychlejší zotavení a menší jizvy ve srovnání s tradiční otevřenou operací.

Akutní a chronická cholecystitida

Cholecystitida je zánět žlučníku, který může být buď akutní nebo chronický. Akutní cholecystitida často vzniká následkem ucpání žlučovodu kamenem, což vede k zánětu a infekci. Chronická cholecystitida je dlouhodobý zánět způsobený opakovanými epizodami akutní cholecystitidy nebo přítomností žlučníkových kamenů.

Laparoskopická cholecystektomie je i zde nejčastěji využívanou metodou léčby. V akutních případech je důležité provést operaci co nejdříve, aby se předešlo komplikacím jako je perforace žlučníku nebo vznik žlučových peritonitid. Chronická cholecystitida je indikace pro plánovanou laparoskopickou cholecystektomii, která pomáhá pacientům zbavit se neustálých bolestí a zánětů.

Žlučníkový polypy

Polypy ve žlučníku jsou výrůstky na sliznici žlučníku, které mohou být neškodné (benigní) nebo maligní (rakovinové). Většina polypů je malých a asymptomatických, ale větší polypy nebo ty, které způsobují příznaky, mohou vyžadovat chirurgické odstranění.

Pokud je podezření na malignitu nebo pokud polypy způsobují symptomy, je doporučená laparoskopická cholecystektomie. Tento postup je bezpečný a efektivní a umožňuje detailní histologické vyšetření odebraného žlučníku, což pomáhá vyloučit nebo potvrdit přítomnost malignity.

Choledocholitiáza

Tento stav zahrnuje přítomnost kamenů v žlučovodech, což může vést k vážným komplikacím jako je pankreatitida nebo cholangitida. V některých případech, zejména pokud jsou kameny přítomny jak v žlučníku, tak v žlučovodech, může být laparoskopická cholecystektomie kombinována s intraoperační cholangiografií. To umožňuje komplexní řešení problému během jedné operace, což je velmi výhodné pro pacienta.

Žlučníková dyskineze

Dyskineze žlučníku je funkční porucha, při které žlučník nefunguje správně a způsobuje bolesti a zažívací potíže. Diagnóza je často potvrzena pomocí cholescintigrafie, která hodnotí funkci žlučníku.

Laparoskopická cholecystektomie může být indikována u pacientů s výraznými příznaky, pokud jiná léčba selhává. I když se jedná o funkční poruchu, odstranění žlučníku může výrazně zlepšit kvalitu života pacientů a odstranit jejich symptomy

Laparoskopická chirurgie nabízí moderní, efektivní a bezpečné řešení pro řadu onemocnění žlučníku. Díky minimálně invazivnímu přístupu mohou pacienti očekávat rychlejší zotavení, menší bolest a nižší riziko komplikací.

Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, doporučujeme co nejdříve navštívit naši chirurgickou ambulanci v Brandýse nad Labem.